opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Tkaniny tapicerskie
Dom i Ogród

Tkaniny tapicerskie – przegląd

Ulubione kanapa, krzesło, fotel, narożnik lub puf to meble, które mogą zyskać nowy wygląd, jeśli oddasz je do renowacji albo zainwestujesz w materiały tapicerskie. W zależności od mebla trzeba dobrać odpowiednią tkaninę. Jaki jest wybór? Oto krótki przegląd wybranych z nich – poznaj popularne tkaniny obiciowe.

Tkaniny tapicerskie – szeroki wybór


Poszczególne tkaniny obiciowe różnią się ze względu na sposób ich wytwarzania, rodzaj użytych materiałów, wytrzymałość czy miękkość. Dostępne są różne popularne gatunki – jak między innymi żakardy, alcantary i altary, skaje, plusze, ekoskóry czy mikrofazy.


Odpowiednio dobrany materiał doda charakteru kanapie czy fotelowi, a także podkreśli charakter wnętrza. Jak wybrać odpowiednią tkaninę tapicerską, by ulubione meble służyły przez wiele lat? Czym kierować się podczas ich przeglądu, na jakie parametry zwrócić uwagę?


Tkanina welur


Dużą popularnością ciszą się m.in. tkaniny velvetowe, gdyż mają wysokie walory estetyczne – są wyjątkowo stylowe – jak i praktyczne. Tkanina Monolith pokryty jest ochronną warstwą specjalną hydrofobową, która zabezpiecza przed przesiąkaniem płynów i zapobiega absorbowaniu wody. Ponadto welur bardzo wytrzymały, dlatego znalazł zastosowanie jako obicie mebli tapicerowanych czy foteli samochodowych.


Można szybko zebrać wodę miękką ściereczką czy ręcznikiem. Materiał welur polecamy na obicie mebli, gdyż mają aksamitną strukturę i elegancki design. Tkanina Monolith sprawdzi się też do wykonania domowych dekoracji, które dodadzą całości smaku.


Materiał plusz


Plusz z kolei to miękka, puszysta i przyjemna w dotyku tkanina, odporna na ścieranie, wyjątkowo delikatna w dotyku. Plusz nie sprawia też problemów podczas eksploatacji – można go łatwo utrzymać w czystości. Ma bardzo krótką okrywę runową, poniżej 3 mm – może ona być jedwabna, bawełniana lub wełniana. Oprócz gładkich pluszów dostępne są też tkaniny wzorzyste. Od wieków słynie jako jeden z najszlachetniejszych materiałów, w Polsce zyskał popularność na przełomie XVII i XVIII wieku, od tego czasu często powraca do świata mody.


Ekoskóry i zamsze


Modne są też tkaniny określane jako sztuczna skóra, która sprawdzi się do tapicerki meblowej i samochodowej. Ma strukturę podobną do skóry naturalnej, nie wymaga konserwacji i podczas jej produkcji nie cierpią zwierzęta. Poza tym wyróżnia się odpornością na rozrywanie, jest łatwa w utrzymaniu czystości, wodoodporna i odporna na ścieranie. Sprawdza się w domach, biurach, pubach czy lokalach usługowych. Bogactwo kolorów pozwala znaleźć materiał tapicerski o najlepszym odcieniu.