opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

wiklinowe dekoracje
Dom i Ogród Lifestyle

Wiklinowe dekoracje do domu i ogrodu – jakie wybrać i jak o nie dbać?

Polacy od dawien dawna uwielbiają meble i akcesoria wykonane z wikliny. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wyroby te charakteryzują się uniwersalnością i ponadczasowością. Od dekad stanowią powszechny widok w polskich domach i ogrodach.

Co warto wiedzieć o wyrobach z wikliny?

Wikliniarstwo ma w Polsce długą tradycję i chociaż wydaje się, że jego najlepsze czasy już minęły, to jednak wyroby z plecionki nadal cieszą się dość dużą popularnością. Polska jest jednym z największych producentów towarów wiklinowych na świecie, a plecione dekoracje i meble są od lat naszym niekwestionowanym hitem eksportowym. Wiklina to nic innego, jak młode pędy różnych gatunków wierzb, z których wyplatać można przedmioty o dowolnych kształtach i formach. Jest to materiał przyjazny środowisku, przez co doskonale wpasowuje się w aktualne proekologiczne trendy.

Jakie dekoracje z wikliny wybrać do domu?

Wykonane z plecionki meble i akcesoria pasują do większości wystrojów wnętrz. Ich staranne i estetyczne wykonanie gwarantuje, że będą ozdobą każdego pomieszczenia w jakim się znajdą. Najczęściej spotykane wiklinowe dekoracje to kuferki i koszyki o różnych wielkościach, które świetnie nadają się do przechowywania rzeczy osobistych. Bardzo efektownie prezentują się również wszelkiego rodzaju ozdoby z plecionki, które można powiesić na ścianie. Wiklinowe wianki, zawieszki oraz osłonki na kwiaty zapewniają przyjemną, ciepłą atmosferę, przez co doskonale wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w stylu prowansalskim. Plecionkowe klosze na lampy oraz oprawy luster również mogą stanowić ciekawy element wystroju.

Jakie wyroby z wikliny sprawdzą się w ogrodzie?

Wiklina jest naturalnym materiałem, który bardzo dobrze prezentuje się w ogrodzie. Wybór dekoracji jest tutaj niemal nieograniczony. Dostępne są m.in. wykonane z plecionki płotki, kosze oraz figurki. Te ostatnie są szczególnie ciekawe, ponieważ często przedstawiają naturalnej wielkości zwierzęta lub pojazdy. Znaleźć można także misternie wykonane, wiklinowe kosze na kwiaty oraz karmniki dla ptaków. Meble wykonane z wikliny nie tylko ładnie wyglądają, ale są także bardzo wygodne. Plecionkowe stoliki, tradycyjne krzesła i fotele, a nawet wiszące siedziska są funkcjonalne, a dodatkowo uatrakcyjniają wizualnie każdy ogród.

Jak dbać o wyroby z wikliny?

Decydując się na zakup wyrobów z plecionki należy mieć na uwadze, że wymagają one szczególnej pielęgnacji. Wiklinowe dekoracje są trwałe, ale mogą zmieniać swój wygląd pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Wiklina nie lubi wilgoci oraz nadmiernego światła słonecznego. Pod ich wpływem matowieje oraz ciemnieje. Do jej czyszczenia najlepiej używać naturalnych środków takich jak soda oczyszczona, cytryna lub ocet. Wystarczy dany środek wymieszać z wodą i za pomocą zwilżonej, miękkiej szmatki przetrzeć zabrudzone powierzchnie. Oczywiście wiklinę należy później dokładnie wysuszyć. Dzięki tym zabiegom plecionkowy wyrób przez lata będzie wyglądać jak nowy.