Strona główna Porady

Tutaj jesteś

3 rzeczy, których nie wiesz o pustakach keramzyto-betonowych

Porady
3 rzeczy, których nie wiesz o pustakach keramzyto-betonowych
Data publikacji: 2021-12-18 Data aktualizacji: 2025-05-23

Pustaki i bloczki wykonane z keramzyto-betonu cechują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zapewniają także odpowiedni poziom izolacji akustycznej. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym ściankom budowanie z wykorzystaniem pustaków jest wyjątkowo proste.

Jak powstają pustaki keramzyto-betonowe?

Pustaki keramzyto-betonowe stanowi połączenie keramzytu i mieszanki betonowej. Sam keramzyt jest lekkim kruszywem, powstającym w wyniku wypalania gliny w temperaturze dochodzącej do 1200 stopni Celsjusza. Te niewielkie granulki posiadają właściwości mrozoodporne i termoizolacyjne. Keramzyto-beton jest dzięki temu doskonałym materiałem na ściany budynków. W wielu przypadkach nie ma konieczności stosowania dodatkowego ocieplenia. Bywa wykorzystywany również do tworzenia elementów domów prefabrykowych. Ze względu na wykorzystane do produkcji składniki, keramzyto-beton jest szary, lecz w niektórych sytuacjach barwi się go, aby przypominał swoim kolorem cegłę.

Budowanie z pustaków keramzyto-betonowych

Budowanie domów z pustaków keramzyto-betonowych jest wyjątkowo łatwe. Kluczową rolę pełni tu ich specyficzny kształt. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym ściankom bocznym nie ma konieczności wypełniania spoin pionowych. Pozwala to na ograniczenie zużycia zaprawy murarskiej. Dbając o izolację cieplną ściany, w niektórych sytuacjach stosuje się pustaki o przekroju w kształcie litery „S”. Pionowe spoiny stanowią wtedy linię łamaną.

Producenci mający w swojej ofercie pustaki keramzyto-betonowe (https://pekabet.pl/pustaki-keramzyto-betonowe/), oferują także produkty uzupełniające. Firma Pekabet oferuje swoim klientom pustaki kominowe i wentylacyjne, dostępne w wielu rozmiarach. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb budynku i klienta.

Prostota i skuteczność – murowane ściany z pustaków

Podczas budowania domów z pustaków keramzyto-betonowych najczęściej wykorzystywana jest zaprawa tradycyjna, cementowo-wapienna. W niektórych przypadkach, gdy niezbędna jest dodatkowa izolacja termiczna, można wykorzystać zaprawę ciepłochłonną, w skład której wchodzi dodatkowo keramzyt lub perlit. Grube spoiny o współczynniku przenikania ciepła podobnym do stałej części pustaka, zapewniają znacznie wyższą ochronę przed chłodem.

W przypadku bloczków z dodatkową wkładką styropianową nie ma konieczności stosowania wypełnienia do spoin pionowych. Niektórzy producenci polecają wstrzykiwanie pianki poliuretanowej, dla uzyskania ciągłości materiału termoizolacyjnego. Ma za zadanie zmniejszyć poziom utraty ciepła.

Redakcja opocznianie.pl

Zespół redakcyjny opocznianie.pl z pasją zgłębia świat pracy, biznesu, finansów i edukacji. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, tłumacząc nawet najtrudniejsze zagadnienia w przystępny sposób. Naszą misją jest inspirować i pomagać czytelnikom w codziennych wyzwaniach.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?