opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Jak dobrać wentylacje do firmy
Lifestyle

Jak dobrać wentylacje do firmy?

Dobrze dobrana wentylacja do firmy to podstawa do zapewnienia komfortowych warunków pracownikom, co przekłada się na wzrost wydajności pracy. We właściwie wentylowanych pomieszczeniach panuje optymalny mikroklimat, zapobiega to też powstawaniu chorobotwórczych drobnoustrojów typu grzyby i pleśnie. W niniejszym artykule podpowiemy, jak dobrać wentylacje do firmy.

Niemal każda hurtownia wentylacyjna ma do zaoferowania wiele rozwiązań przeznaczonych dla klientów biznesowych, idealnie sprawdzających się w firmie. Można liczyć nie tylko na zróżnicowany i bogaty asortyment, ale też na fachowe doradztwo w doborze optymalnej wentylacji i atrakcyjne ceny.


Co należy mieć na uwadze przy wyborze wentylacji do firmy?

O systemie wentylacji powinno się pomyśleć już na etapie budowy budynku. Trzeba stworzyć odpowiedni projekt, dobrać materiały budowlane, zadbać o profesjonalny montaż. Wentylacja grawitacyjna może być mało efektywna, szczególnie w firmie. Nie zapewnia wystarczającej wymiany powietrza w budynku, w którym działają różne urządzenia i przebywa wiele osób. Warto od razu zaznaczyć, że w niewłaściwie wentylowanych pomieszczeniach panuje nieprzyjemny zaduch, a wysoki poziom wilgoci nie tylko zmniejsza wydajność pracowników i przyczynia się do pogorszenia samopoczucia, ale też sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Przebywanie w takich pomieszczeniach sprawia dyskomfort, dlatego należy niezwłocznie zadbać o dobór odpowiedniej instalacji wentylacyjnej. Przy jej wyborze trzeba kierować się przede wszystkim kubaturą pomieszczenia, funkcjonalnością wentylacji, lokalizacją budynku i jego szczelnością, zastosowaniem budynku i przepływem osób. W określeniu dokładnego zapotrzebowania na ilość powietrza zaleca się skorzystać z usług fachowców, którzy pomogą w doborze optymalnych parametrów pracy instancji wentylacyjnej. W przypadku każdej wentylacji jednym z najważniejszych elementów jest wymiennik ciepła. Na uwadze trzeba mieć wydajność systemu wentylacji, użycie energii elektrycznej, jakość użytych materiałów. Nie można pominąć kwestii rodzaju zastosowanych wentylatorów, w przypadku firmy najlepiej sprawdzają się modele zasilane prądem stałym, które są przystosowane do pracy przy niskich temperaturach. Nie bez znaczenia będą też zastosowane filtry, które trzeba oczywiście regularnie wymieniać. Istotne jest nawet miejsce montażu wentylatora/klimatyzatora. Zadbać trzeba o to, aby pracownicy nie byli bezpośrednio narażeni na nawiew powietrza.

Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie www.aspekt.bydgoszcz.pl