opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

rower górski MTB
Lifestyle

Wybieramy rower górski MTB. Typy rowerów górskich

Rowery górskie są bardzo uniwersalne. Mogą przemieszczać się w trudnym terenie, ale także po asfalcie lub szutrze. Sprawdzą się zarówno do codziennej jazdy miejskiej, jak i podczas wycieczek po okolicy. Są świetne na leśne drogi, pola i parki, ale także na wyprawy w góry i po bezdrożach. Oto popularne rodzaje rowerów górskich – znajdź odpowiedni dla siebie rower górski MTB.

Jakie rowery górskie wyróżniamy?

Rowery górskie MTB opracowano do jazdy po luźnym podłożu. Słyną ze swojej uniwersalności oraz funkcjonalności. To wyjątkowo pojemna grupa rowerów. Modele sportowe i rekreacyjne wyposażone są w osprzęt i technologie w zależności od dominującej rodzaju aktywności.

Popularne typy rowerów górskich

  •  TB turystyczne – do jazdy turystycznej amatorskiej. Bardzo popularna kategoria rowerów;
  •  XC – uniwersalne rowery, sprawdzą się zarówno do jazdy turystycznej, jak i sportowej. Będą odpowiednie na różne tereny;
  •  enduro – polecane na zaawansowane trasy rowerowe z wieloma zjazdami, dobre także do skakania;
  •  trail – opracowane do jazdy po górskich trasach;
  •  downhill – do ekstremalnych zjazdów po specjalnie przygotowanych trasach, nawet z kamieniami oraz korzeniami;
  •  freeride – rowery zjazdowe do pokonywania najcięższego terenu. Pozwalają na odrywanie się od ziemi i wykonywanie trików.

Jakie koła do roweru MTB?

Rowery górskie MTB możesz wybrać na różnych kołach – w każdym momencie możesz te je zmienić w zależności od swoich preferencji oraz potrzeb. Koła 24- i 26-calowe są dobre dla osób o niewielkim wzroście.

Dorośli najczęściej kupują rowery górskie na kołach 27,5 i rowery MTB 29 cali. Mniejsze gwarantują lepszą zwrotność, ale większe są szybsze i poprawiają komfort jazdy. Na maratonach czy wyścigach głównie widać właśnie rowery MTB 29 cali.

Jakie opony do roweru górskiego?

Opony w rowerach MTB powinny być uniwersalne, by sprawdziły się do jazdy po różnych nawierzchniach. Do jazdy górskiej wybierz jednak opony wzmacniane, do zadań specjalnych. Poprawią też przyczepność w ostrych zakrętach. W rowerach do ścigania powinny być lekkie i szybkie. Wybrane opony sprawdzą się lepiej na twardych nawierzchniach, inne w terenie, dlatego ich dopasowanie jest kluczowe.

Rower górski – napęd i hamulce

Napęd roweru składa się z kilku elementów współpracujących ze sobą, które wprawiają rower w ruch. Jeśli będzie dobrze dopasowany, zadba o komfort podczas ruszania, jazdy i zmiany prędkości czy zmiany biegów.

Najpopularniejsze są produkowane przez japońską firmę Shimano. W droższych modelach często są napędy marki amerykańskiej SRAM. Znacznie ma też dostępność części, serwisowanie i cena wymiany podzespołów. Inną częścią kluczową dla codziennej jazdy są sprawne i dobre hamulce. Najtańsze rowery górskie są wyposażone w hamulce typu v-brake, a droższe – hamulce tarczowe mechaniczne. W topowych rowerach są z kolei hamulce tarczowe hydrauliczne.