opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

couchsurfing
Lifestyle

Wszystko, co musisz wiedzieć o couchsurfingu

Tanie podróżowanie to obecnie nie tylko marzenie najbardziej wytrwałych poszukiwaczy okazji, ale także codzienność dostępna dzięki coraz to tańszym lotom oraz couchsurfingowi – od 2002 roku nie jednym z najbardziej popularnych sposób na wyszukanie darmowego noclegu na całym globie. Sama idea couchsurfingu przyjęła się również w naszym kraju, zwłaszcza przez młodszych ludzi, którzy aktywniej korzystają z wszelkich możliwości internetu. Czym dokładniej jest couchsurfing i jak działa w Polsce?

Jak powstał couchsurfing?

W 2002 r. Amerykanin Casey Fenton rozpoczął swoją działalność, zakładając witrynę www.couchsurfing.com. Pomysłem przewodnim były jego własne doświadczenie z szukaniem darmowego noclegu w Irlandii, kilka lat wcześniej – w tym celu posługiwał się jedynie e mailem. Osiągnął sukces i zachęcony tym, postanowił założyć stronę, która później stała się portalem społecznościowym, który umożliwiał podróżnikom z całego globu znalezienie osób oferujących swój pokój jako darmowy nocleg. W tego typu darmowym pokoju często czekała skromna karimata bądź materac rozłożony w dowolnym miejscu w mieszkaniu.

Dowiedz się, jak nauczyć się renowacji starych mebli

Couchsurfing w Polsce – co powinniśmy wiedzieć, wypełniając profil?

W couchsurfingu liczy się przede wszystkim otwartość oraz gotowość do przeżywania nowych doświadczeń życiowych. Pierwsze kroki powinniśmy postawić, zakładając profil na stronce, gdzie musimy dodać jak najwięcej informacji o własnej osobie, które będą przyciągać naszych przyszłych gości bądź osoby chętne do udzielenia nam noclegu. Warto jest dobrze uśmiechnąć się na zdjęciu, dodać dokładniejszy opis naszej oferty z noclegiem bądź oczekiwań. Dobrym ruchem będzie także opisanie nietypowego hobby – tak samo jak w przypadku pisania CV: im więcej szczegółowych informacji podamy – tym będzie lepiej dla nas, ponieważ wyróżnimy się z grona osób, korzystających z tego portalu. Najważniejszym będzie jednak system weryfikacji. Jednakże to pozytywne opinie będą dla nas najlepszym miernikiem, który będzie budował zaufanie w couchsurfing Polska. Warto podkreślić, że w serwisie możemy połączyć konto z profilem na Facebooku, co będzie znacznie ułatwiało komunikację, a także podejmowanie decyzji.

Couchsurfing – najważniejsze korzyści

Couchsurfing w Polsce to nie tylko sposób na ograniczenie naszych wydatków, które będą wiązać się z podróżą, ale także szereg innych korzyści wykraczających poza motelowe śniadanie oraz łóżko w super standardzie. Wiele ludzi zwiedzało Polskę właśnie w taki sposób. Zaangażowani gospodarze nie tylko oferują nocleg, ale nierzadko oprowadzają gościa po mieście, pokazując ciekawe atrakcje. Często „host” pokazuje swoim gościom ciekawe knajpy, które nie są opisywane po przewodnikach, jednakże mają świetny klimat. Dzięki temu portalowi możemy śmiało poznawać ciekawych ludzi z całej Polski, ale też z całego globu. Możemy zobaczyć prawdziwe życie w danej kulturze – nie jedynie samo miasto. Dodatkowo dowiemy się sporo o regionalnych tradycjach, zwyczajach, a nierzadko zjemy tradycyjne danie prosto od gospodarza.

Jak bezpiecznie korzystać z konta na stronie couchsurfingu?

Moda na couchsurfing w naszym kraju rozwija się przeważnie w większych miastach, atrakcyjnych turystycznie – Kraków i Warszawa bądź miejsca powiązanie z większymi wydarzeniami kulturalnymi, jak różnego typu festiwale. Przed skorzystaniem z ofert noclegowych w Polsce warto przede wszystkim zacząć szukać noclegu minimum dwa tygodnie przed przyjazdem. Dobrze jest także dokładnie przejrzeć profil osoby, która będzie nas gościć, a także warto zapoznać się z opiniami zawartymi w profilu. Przed wyjazdem dobrze będzie również przeprowadzić rozmowę telefoniczną z „hostem”.

Ruch couchsurfingowy w Polsce rozwija się przede wszystkim oddolnie, a media, które interesują się nim podkreślają korzyści wynikające z darmowego noclegu. Serwis działa tak prężnie, że poszukując ofert w Polsce, dobrze skontaktować się z grupkami skupionymi w jakimś mieście. Dzięki temu możemy dowiedzieć się o wielu ciekawych wydarzeniach kulturalnych czy sportowych.

Przeczytaj też kilka rad, jak zacząć morsowanie